Answer : The new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

where,
= initial pressure = 3.7 atm
= final pressure = ?
= initial volume = 5.8 L
= final volume = 2.5 L
Now put all the given values in the above equation, we get:


Thus, the new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Hydrogen bonds are not like covalent bonds. They are nowhere near as strong and you can't think of them in terms of a definite number like a valence. Polar molecules interact with each other and hydrogen bonds are an example of this where the interaction is especially strong. In your example you could represent it like this:
<span>H2C=O---------H-OH </span>
<span>But you should remember that the H2O molecule will be exchanging constantly with others in the solvation shell of the formaldehyde molecule and these in turn will be exchanging with other H2O molecules in the bulk solution. </span>
<span>Formaldehyde in aqueous solution is in equilibrium with its hydrate. </span>
<span>H2C=O + H2O <-----------------> H2C(OH)2</span>
<span>Answer:
For this problem, you would need to know the specific heat of water, that is, the amount of energy required to raise the temperature of 1 g of water by 1 degree C. The formula is q = c X m X delta T, where q is the specific heat of water, m is the mass and delta T is the change in temperature. If we look up the specific heat of water, we find it is 4.184 J/(g X degree C). The temperature of the water went up 20 degrees.
4.184 x 713 x 20.0 = 59700 J to 3 significant digits, or 59.7 kJ.
Now, that is the energy to form B2O3 from 1 gram of boron. If we want kJ/mole, we need to do a little more work.
To find the number of moles of Boron contained in 1 gram, we need to know the gram atomic mass of Boron, which is 10.811. Dividing 1 gram of boron by 10.811 gives us .0925 moles of boron. Since it takes 2 moles of boron to make 1 mole B2O3, we would divide the number of moles of boron by two to get the number of moles of B2O3.
.0925/2 = .0462 moles...so you would divide the energy in KJ by the number of moles to get KJ/mole. 59.7/.0462 = 1290 KJ/mole.</span>
Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
Answer:
The carbons of the acetyl group oxidize which generate CO2, and in turn H2O.
Explanation:
The pyruvic acid that is generated during glycolysis enters the mitochondria. Inside this organelle, the acid molecules undergo a process called oxidative decaborxylation in which an enzyme of several cofactors is involved, one of which is coenzyme A. Pyruvic acid is transformed into an acetyl molecule and these are been introduced to the begining of the Krebs Cycle where the acetyl-group (2C) from acetyl-CoA is transferred to oxaloacetate (4C) to produce citrate (6C). As the molecule cycles the two carbons of the acetyl oxidize and are released in the form of CO2. Then the energy of the Krebs cycle becomes sufficient to reduce three NAD +, which means that three NADH molecules are formed. Although a small portion of energy is used to generate ATP, most of it is used to reduce not only the NAD + but also the FAD which, if oxidized, passes to its reduced state, FADH2