Answer: 0.635 M
Explanation:
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present per liter of the solution.
Formula used :

where,
n= Moles=
= volume of solution = 150 ml


as 1 mole of
gives 3 moles of
ions
Thus molarity of
= 
Molarity of
= 0.635 M
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
Answer:
Ethynylcyclopropane is the stable isomer for given alkyne.
Explanation:
In order to solve this problem we will first calculate the number of Hydrogen atoms. The general formula for alkynes is as,
CₙH₂ₙ₋₂
Putting value on n = 5,
C₅H₂.₅₋₂
C₅H₈
Also, the statement states that the compound contains one ring therefore, we will subtract 2 hydrogen atoms from the above formula i.e.
C₅H₈ ------------(-2 H) ----------> C₅H₆
Hence, the molecular formula for given compound is C₅H₆
Below, 4 different isomers with molecular formula C₅H₆ are attached.
The first compound i.e. ethynylcyclopropane is stable. As we know that alkynes are sp hybridized. The angle between C-C-H in alkynes is 180°. Hence, in this structure it can be seen that the alkyne part is linear and also the cyclopropane part is a well known moiety.
Compounds 3-ethylcycloprop-1-yne, <u>cyclopentyne </u>and 3-methylcyclobut-1-yne are highly unstable. The main reason for the instability is the presence of triple bond in three, five and four membered ring. As the alkynes are linear but the C-C-H bond in these compound is less than 180° which will make them highly unstable.
Answer:
6.24 x 10-3 M
Explanation:
Hello,
In this case, for the given dissociation, we have the following equilibrium expression in terms of the law of mass action:
![Ka=\frac{[H_3O^+][BrO^-]}{[HBrO]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%3D%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BBrO%5E-%5D%7D%7B%5BHBrO%5D%7D)
Of course, water is excluded as it is liquid and the concentration of aqueous species should be considered only. In such a way, in terms of the change
, we rewrite the expression considering an ICE table and the initial concentration of HBrO that is 0.749 M:

Thus, we obtain a quadratic equation whose solution is:

Clearly, the solution is 0.00624 M as no negative concentrations are allowed, so the concentration of BrO⁻ is 6.24 x 10-3 M.
Best regards.