A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
Answer:
The object has 2 meter length. This means the length is any quantity with a dimension distance. The definition of the length is how long something is or amount of space. In the given data it is stated that, the object is something that has a length of 2 meter.
<em>Let's take examples to understand. </em>
For example a thread or a table is an object which has a total length of 2 meters.
Another example is something we are measuring it gives us a result of 2 meters of length by using a meter scale or meter tape.
Length is a measure of distance and it is a fundamental quantity. Meter is a international system of units (SI units).
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The temperature change is 
Explanation:
From the question we are told that
The velocity field with which the bird is flying is 
The temperature of the room is 
The time considered is t = 10 \ seconds
The distance that the bird flew is x = 1 m
Given that the bird is inside the room then the temperature of the room is equal to the temperature of the bird
Generally the change in the bird temperature with time is mathematically represented as
![\frac{dT}{dt} = -0.4 \frac{dy}{dt} -0.6\frac{dz}{dt} -0.2[2 * (5-x)] [-\frac{dx}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4%20%5Cfrac%7Bdy%7D%7Bdt%7D%20-0.6%5Cfrac%7Bdz%7D%7Bdt%7D%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%20%5B-%5Cfrac%7Bdx%7D%7Bdt%7D%20%5D)
Here the negative sign in
is because of the negative sign that is attached to x in the equation
So
![\frac{dT}{dt} = -0.4v_y -0.6v_z -0.2[2 * (5-x)][ -v_x]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4v_y%20%20-0.6v_z%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%5B%20-v_x%5D)
From the given equation of velocity field



So
substituting the given values of x and t
Answer:
Option D (On the...............dominate) would be the right approach.
Explanation:
The Gravitational constant (G) will be:
= 
The Coulomb's law constant (K) will be:
= 
- Throughout particular, these have been determined that among 2 substances with almost the similar form of charge, the combination of electromagnetic as well as the force does seem to be usually the following:
⇒ 
- By that same argument, the electrostatic force including its planet's atmosphere would have strongly influenced the effect, as well as maybe the planet's atmosphere, would have crashed, or perhaps the earth would have shifted at a much longer exposure from one another and.
- Throughout particular, astronomical distance statutory framework that gravity seems to be predominant, whereas electrostatic forces have been generally ignored. It is quite since there are so many categories of allegations throughout the planet's atmosphere that balance out someone else's effects, there's only yet another form of momentum, because although the forces are still cumulative, as well as therefore offering to help everything hold to the universe, encouraging the universe just to rotate across the sun.
The latter three choices aren't connected to either the situation mentioned in the clarification segment elsewhere here.
Answer:
Tarzan, who weighs 688N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 18m long. From the top of the cliff to the bottom of the swing he descends by 3.2m.
Explanation: