Answer:
Explanation:
The pail is rotated at a constant rate in vertical circular path so it has the minimum speed at all points along its circular path . That means at top position the velocity is almost zero. In that case the centripetal force at top position will be provided by its weight or
mg = mv² / r ( r is radius of vertical circular path )
v = √ rg
At the bottom position its velocity will be increased due to loss of potential energy
so 1/2 m V² = 1/2 m v² + mg x 2r
V =√ 5 gr
If R be the reaction force at the bottom by bottom of pail
R - mg = mV² / r
R = mg +mV² / r
= mg + m x 5gr / r
R = 6mg
This is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the pail .
Answer:
a) Impulse |J|= 219.4 kgm/s
b) Force F = 2672 N
Explanation:
Given
Height of fall h = 0.50 m
Mass M = 70 kg
Period of collision t = 0.082 s
Solution
The final velocity of the person v is zero since the person will come to rest.
The initial velocity of the person can be calculated by using the "law of conservation of energy".
Initial Kinetic energy = Final potential energy

a) Impulse
J = final momentum - initial momentum

Magnitude of impulse

b) Force

Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
Answer:
(a) 104 N
(b) 52 N
Explanation:
Given Data
Angle of inclination of the ramp: 20°
F makes an angle of 30° with the ramp
The component of F parallel to the ramp is Fx = 90 N.
The component of F perpendicular to the ramp is Fy.
(a)
Let the +x-direction be up the incline and the +y-direction by the perpendicular to the surface of the incline.
Resolve F into its x-component from Pythagorean theorem:
Fx=Fcos30°
Solve for F:
F= Fx/cos30°
Substitute for Fx from given data:
Fx=90 N/cos30°
=104 N
(b) Resolve r into its y-component from Pythagorean theorem:
Fy = Fsin 30°
Substitute for F from part (a):
Fy = (104 N) (sin 30°)
= 52 N