Answer:
Calculate the mass percent of a potassium nitrate solution when 15.0 g KNO3 is dissolved in 250 g
of water.
2. Calculate the mass percent of a sodium nitrate solution when 150.0 g NaNO3 is dissolved in 500 mL
of water. Hint: 1 mL water = 1 g water
3. Calculate the weight of table salt needed to make 670 grams of a 4.00% solution.
4. How many grams of solute are in 2,200 grams of a 7.00% solution?
5. How many grams of sodium chloride are needed to prepare 6,000 grams of a 20% solution?
Mass Percent = Grams of Solute
Grams of Solution X 100%
100%
Grams of Solute = Grams of Solution X Mass Percent
= 26.8 grams NaCl
= 670 grams X 4.00%
100%
100%
Grams of Solute = Grams of Solution X Mass Percent
= 154 grams solute
= 2,200 grams X 7.00%
100%
100%
Grams of Solute = Grams of Solution X Mass Percent
= 1,200 grams NaCl
= 6,000 grams X 20.0%
100%
Explanation:
Answer:
the solid materials will disappear after mixing with a liquid material
plsss mark me as brainliest answer plsssssssss
Answer:
The essence including its particular subject is outlined in the following portion mostly on clarification.
Explanation:
- The energy throughout the campfire comes from either the wood's latent chemical energy until it has been burned to steam up and launch up across the campfire. The electricity generation for something like a campfire seems to be in the context including its potential chemical energy which is contained throughout the firewood used only to inflame the situation.
- The energy output seems to be in the different types of heat energy radiating across the campfire, laser light generated off by the blaze, and perhaps a little number of electrical waves, registered throughout the firewood cracking whilst they combust throughout the blaze.
and,
chemical energy ⇒ heat energy + light energy + sound energy
The moles of oxygen that are produced when 26.5 mol of Al2O3 decomposes is 39.8 mol
<u>calculation</u>
<u> </u> 2Al2O3 + 4Al +3 O2
- use the mole ratio of Al2O3 to O2 to determine the moles of O2.
- that is from the equation above the mole ratio of Al2O3 : O2 is 2:3
- the moles of O2 is therefore=n 26.5 mol x3/2= 39.8 moles