Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K
It's a because if you add them together you till get 1.40
Percent composition by mass is calculated (mass of element within compound)/(mass of compound)*100. The lower the total molar mass of the compound, the greater the percent composition of sulfur. In this case, MgS would be that compound, since Mg has the lowest molar mass of the four elements bonded to S.
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O
Answer:
P is 5 ticks to the left of 0, so it would be -5/8
Q is 5 ticks to the right of 0, so it would be at 5/8
an absolute value turns a negative number into a positive number
so absolute value of P located at -5/8 = 5/8
this is the location of point Q
Jimmy said that the absolute values of the numbers represented by the two points are the same.
so Jimmy is correct
Explanation: