Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
Answer:
Germanium is an element in the same group with Carbon and Silicon. The atomic number is 32. The relative atomic mass is usually measured with the Sample of an isotope. In this case Germanium has a relative atomic mass of 72.63
When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)
Your answer is D. Since there is little to no magnetic field to wire, if it is copper which most wires are, there will be no voltage in a wire.
<span>Answer:
It depends on what came after "0.5440 M H...".
If it was a monoprotic acid, like HCl, the calculation would go like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (1 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
122.7 mL KOH
If it was a diprotic acid, like H2SO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (2 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
245.4 mL KOH
If it was a triprotic acid, like H3PO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (3 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
368.0 mL KOH</span>