Answer:
The average persons requires 75000 breaths to exhale 1.0 Kg of fat
Explanation:
Note: The question is incomplete. The complete question is given below:
"The human body burns glucose (C6H1206) for energy according to this chemical reaction:
C6H1206 + 602----> 6CO2 + 6H20
The products of the reaction are carbon dioxide (CO2) and water (H20). Interestingly, all of the carbon dioxide and much of the water exits the body through the lungs: on every breath, the average person exhales 500 mL of air, which is typically enriched to 4% CO2 and 5% water vapor by volume. In short, when a person loses weight by dieting, the weight that is lost actually departs his body as a gas, every time he exhales. Each kilogram of body fat lost requires exhaling about 3.0 kg of carbon dioxide. Calculate how many breaths it takes an average person to "exhale" 1.00 kg of fat. Round your answer to the nearest thousand. You'll need to know that the density of CO2 is 2.0 kg/m³”.
Volume of air exhaled on average per breath = 500 mL
Volume of CO2 exhaled per breath = 4/100 × 500 = 20 mL
Since, 1000000 mL = 1 m³;
20 mL = 0.00002 m³
3.0 kg of CO2 is exhaled per Kg of fat.
Density of CO2 = 2.0 Kg/m³
Volume = mass/density
Volume of 3.0 Kg CO2 = 3.0/2.0 = 1.5 m³
Number of breaths that will have a volume of 1.5 m³ = 1.5/0.00002 = 75000 breaths.
Answer:
A student titrates 20.0mL of 1.0M NaOH with 2.0M formic acid, HCO2H (Ka=1.8x10-4). Formic ... How much formic acid is necessary to reach the equivalence point? a. ... At the equivalence point, is the solution acidic, basic or neutral? ... By adding a small amount of water to the beaker but not dissolving all of the solid. 11.
Explanation:
Answer:
Explanation:
At the cathode
In case of molten AgI
Silver will be collected
In case of molten LiI
lithium will be collected
in case of aqueous LiI,
hydrogen gas will be collected as reduction potential of H⁺ is more than Li⁺
in case of aqueous AgI,
Silver will be obtained at cathode because reduction potential of silver is more than H⁺
At the Anode
In case of molten NaBr
Bromine will be collected
In case of molten NaF
Fluorine will be collected
in case of aqueous NaBr ,
Bromine will be collected as reduction potential of Br⁻ is less than O⁻²
in case of aqueous NaF ,
oxygen will be obtained because reduction potential of F⁻ is more than O⁻² .
The wall would absorb extra heat during the day when the sun is out, then release the heat back into the room when the sun goes down.
<span>You see a structural formula in which the symbols for elements are connected by a long dash. I can assume that the chemical bonds in the compound are covalent.</span>