Answer:
The final volume of the sample of gas
= 0.000151 
Explanation:
Initial volume
= 200 ml = 0.0002
Initial temperature
= 296 K
Initial pressure
= 101.3 K pa
Final temperature
= 336 K
Final pressure
= K pa
Relation between P , V & T is given by

Put all the values in the above equation we get

= 0.000151 
This is the final volume of the sample of gas.
Answer: 2s and 2p
Explanation: Carbon is an element with atomic number of 6 and thus contains 6 electrons. The electrons are filled in order of increasing energies and follows Afbau's rule.The electrons are singly filled first in each orbital having same spin, then only pairing occurs. This rule was known as Hund's Rule.
The valence electrons are the electrons which are present in last shell. Thus valence electrons are 4, two in s and 2 in p orbitals.

Answer : 
Explanation : To convert amu i.e. atomic mass unit in grams we have the conversion factor as 1 amu = 
we know the mass of the proton is 1.0073 amu
So converting it into grams we have to multiply;
1.0073 amu X
= 
Now, Volume = 1/6πd³ as diameter is given as
converting it to cm will require to multiply with 100
∴ Volume = 1/6π
Hence, volume = 
Therefore, Density = mass / volume
∴ Density = 
Therefore, Density will be
.
Answer: option C. 2 and 3.
Explanation:
1) Isotopes are atoms of a same element with different number of neutrons. That means that the isotopes of a same element have the same number of protons, since the number of protons is what identify an element.
2) For example, all the atoms of oxygen have 8 protons. But isotope oxygen-16 has 8 neutrons, while oxygen-18 has 10 neutrons.
3) In the figure there are 3 different atoms:
i) atom # 1 has 5 protons and 7 neutrons
ii) atom # 2 has 6 protons and 7 neutrons
iii) atom # 3 has 6 protons and 8 neutrons.
4) Hence the atoms with the same number of protons and different number of neutrons are the #2 and the # 3. So, they are the isotopes of the same element.
Answer:
No, Stephanie is incorrect. Formation of petroleum cannot take place under the presence of oxygen.
Explanation:
Since, the petroleum is fossil product. Fossil fuel are formed under high pressure and temperature with absence of oxygen for longer period. so the way she is performing is completely incorrect. With the presence of oxygen in no way petroleum will be formed. The temperature and pressure should be in different combination for the formation of the petroleum. Along with the layers of sediments to maintain the pressure is required.