The empirical rule says 68% of the distribution should fall within one standard deviation of the mean, so you should expect salaries between

and
Answer:
69
Step-by-step explanation:
All the given arcs cover the entire circle circumference, so their measures add up to a full 360.
(2x - 16) + (x + 40) + x + 60 = 360
4x + 84 = 360
4x = 276
x = 69
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that a group of students estimated the length of one minute without reference to a watch or clock, and the times (seconds) are listed below.
Data set is as ollows:
70 79 38 63 44 23 62 61 67 50 61 70 94 87 65

H0: mu = 60 sec
Ha: mu not equals 60 sec
Mean diff = 2.27

Test statistic = 2.27/SE =0.4815
p value =0.6376
Since p>0.05, we accept null hypothesis
i.e. there is statistical evidence to say that students are reasonably good at estimating one minute