Answer:
I believe the correct answer would be A :)
Explanation:
Answer:
Obviously Lengthen...
or 
Explanation:
As we can observe from the equation, time period of a simple pendulum depends upon the length directly. When the gravitational acceleration increases the time period of the pendulum decreases and vice versa. So, by increasing the length, the time period can be adjusted...
Kinetic energy =0.5*mas*velocity^2
Joules =lg*m^2/s^2
1 miles= 1608.34 meters
1 hour= 3600 Sec
1 ounce =28.35g =0.02836 kg
What is a the kinetic energy, in joules, of this baseball when it is thrown by a major-league pitcher at 96.0 mi/h?
Answer: KE=0.5m*v^2
=0.5*(5.12 o *0.02835 kg/1 ounce)* (95 miles/h*1609.34m/1 miles* 1hr/3600s^)2
131kg*m^2/s^2= 131 joules
By what factor with the kinetic energy change if the speed of the baseball is decreased to 55.0 mi/h?
Answer: KE=0.5*m*v^2
=0.5*(5.13 o*0.02835kg/1 ounce)*(55 miles/ h*1609.34m/1 mile*1 hr/3600s)^2
=44.0kg*m^2s^2=44.0 joules
131/44= 2.98, so decreased by a factor of approximately 3
Answer:
There will be no change in the direction of the electric field .
Explanation:
The direction will remain the same because the sign of the charges has no effect on it.
When one replaces the conducting cube with one that has positive charge carriers there will be no change in the direction of the field as there is no defined relationship between the direction of the electric field and sign of the charge.
Answer:
In turn, the main factors affecting earthquake shaking intensity are earthquake depth, proximity to the fault, the underlying soil, and building characteristics—particularly height. Let's take a look at the latter two (soil and buildings) and how they interact.