Answer:
Na₂CO₃ · 10H₂O
Explanation:
The formula for sodium carbonate hydrate is:
Na₂CO₃ · xH₂O
The unknown "x" is the number of water molecules contained in the hydrate.
To find "x" we have to use the hydrogen percentage in the sample, 7.05 % H.
First we calculate the molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O:
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 23 × 2 + 12 + 16 × 3 + 18x
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 106 + 18x g/mole
Now we devise the fallowing reasoning tanking in account 1 mole of Na₂CO₃ · xH₂O:
if in 106 + 18x grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 2x grams of hydrogen
then in 100 grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 7.05 grams of hydrogen
106 + 18x = (100 × 2x) / 7.05
106 + 18x = 28.4x
106 = 28.4x - 18x
106 = 10.4x
x = 106 / 10.4
x = 10.2 ≈ 10
The formula for the washing soda is Na₂CO₃ · 10H₂O.
Answer:
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Explanation:
Equation of the reaction producing Cu(NO₃) is given below:
Cu(s)+ 4HNO₃(aq) ---> Cu(NO₃)(aq) + 2NO₂(g) + 2H₂O(l)
From the equation of reaction, 1 mole of Cu(NO₃) is produced from 1 mole of copper. Therefore, 0.010 moles of Cu(NO₃) will be produced from 0.010 mole of copper.
Molar mass of copper = 64 g/mol
mass of copper = number of moles * molar mass
mass of copper = 0.01 mol * 64 g/mol = 0.64 g
Percentage by mass of copper in the 2.00 g sample = (0.64/2.00) * 100%
Percentage mass of copper in the sample = 32%
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Answer:
C3H6O2
Explanation:
To find the empirical formula of the compound, we divide the amount in moles of each of the elements by the amount in mole of the element with the smallest number of mole. In this question, the element with the smallest number of moles is oxygen with 1.36 mole. Hence, we divide the number of moles of each element by this.
H = 4.10/1.36 = 3
O = 1.36/1.36 = 1
C = 2.05/1.36 = 1.5
We then multiply through by 2 to yield the compound with the empirical formula C3H6O2