Answer:
1.1 sec
Explanation:
m = mass of the box = 8 kg
k = spring constant of the spring = 69 N/m
v = initial speed of the box = 1.5 m/s
t = time period of oscillation of box in contact with the spring
Time period is given as

Inserting the values

t = 1.1 sec
The frequency of the red light is 428 terahertz. To get the value of the red light's frequency, use the formula F = velocity/wavelength. The velocity of light is 3.00 x 10^8 m/s. For easier computation, convert 700.5 nanometers to meter. 1 nanometer is equal to 1 x 10^-9 meters. 700.5 nanometers is equal to 7.005 x 10^-7 meters. Divide the velocity 3.00 x 10^8m/s by wavelength 7.005 x 10^-7 meters. The result will be 4.28 x 10^14 Hertz or 428 terahertz.
Answer:
In your question which ask to design a ballistic spring system to measure the speed of bullet. The ask is to find the expression for the bullets speed by using the term given in your question so base on the data you have given and with my calculation the answer is (M+m)*g*d + 1/2*k*(d1-d)^2
Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
I think it might be heat energy. light transforms into heat energy