B)the number of protons increases ,and the number of shells of electrons increases
<span>Uranium has an atomic weight of 238.03 g/mol.
We have 1.32x10^20 atoms of uranium.
We must convert this to moles by dividing Avogadro's number 6.022x10^23 atoms/mol.
(1.32x10^20atoms)/(6.022x10^23atoms/mol)
2.19x10^-4moles of Uranium
Now multiply this by the atomic weight of Uranium.
2.19x10^-4mol*238.03g/mol
Grams of Uranium = .0522g</span>
Molecule is the smallest particle of a compound or an element with similar properties as the element or the compound. Covalent bond (dative bond) is a bond that is formed due to the sharing of electrons between atoms. Coordinate covalent bond is a type of covalent where electrons shared during bond formation comes from one atom. In this case a molecule of H2O would form a coordinate bond with H+ because the oxygen contains a lone pair of electrons forming H3O+.
Answer:
7.5 L
Explanation:
At constant temperature and number of moles, Using Boyle's law
Given ,
V₁ = 3.00 L
V₂ = ?
P₁ = 36.74 psi = 2.5 atm (Conversion factor, 1 psi = 0.068046 atm)
P₂ = 1 atm (Atmospheric pressure as it comes to surface)
Using above equation as:
