Answer:
The answer to your question is 3 moles of CO
Explanation:
Data
mass of CO = ?
moles of O₂ = 1.50
Balanced chemical reaction
2C + O₂ ⇒ 2CO
Process
To solve this problem use proportion and cross multiplication. Use the coefficients of the balanced equation.
1 mol of oxygen ------------------ 2 moles of CO
1.5 moles of oxygen ----------- x
x = (1.5 x 2) /1
-Simplification
x = 3 / 1
-Result
x = 3 moles of CO
Answer:
D
Explanation:
The specific heat capacity is the heat required to raise the temperature of 1kg of a substance by 1oC. Molar heat capacity of a substance is the heat requiredto raise the temperature of 1mole of a substance by 1oC. Molar heat capacity and specific heat capacity both decreases with increase in atomic weight. Increase in atomic weight also means increase in density of the substance.
Answer:
2450 cm3
Explanation:
Volume of cylinder = V=πr2h
2.45L = 2450mL
1mL = 1 cm cubed
2450mL = 2450 cm cubed
The number in isotope platinum-194 stands for the <em>total </em>amount of protons and neutrons. In other words, this is the mass. =)
Glass is a hard substance that consists of sand, soda ash and limestone. When these substances are heated together, their molecules bond to form the substance we know as glass. We use glass for many purposes, and glass bottles have become a popular method of storage, as well as being used in chemical experiments.