Weight, w = mg. g ≈ 9.8 m/s². m = mass in kg. w is weight in N
441 N = m* 9.8
9.8m = 441
m = 441/9.8
m = 45 kg.
Mass of the dog is = 45 kg
Answer:
The total mechanical energy does not change if the value of the mass is changed. That is, remain the same
Explanation:
The total mechanical energy of a spring-mass system is equal to the elastic potential energy where the object is at the amplitude of the motion. That is:
(1)
k: spring constant
A: amplitude of the motion = 2.0cm
As you can notice in the equation (1), the total mechanical energy of the system does not depend of the mass of the object. It only depends of the amplitude A and the spring constant.
Hence, if you use a mass of 0.40kg the total mechanical energy is the same as the obtained with a mas 0.20kg
Remain the same
A bathroom scales works due to gravity. Under normal
conditions, a reading can be obtained when your body is pushing some force on
the scale. However in this case, since you and the scale are both moving
downwards, so your body is no longer pushing on the scale. Therefore the answer
is:
<span>The reading will drop to 0 instantly</span>