Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

Explanation:
It is given that,
Diameter of the semicircle, d = 45 m
Radius of the semicircle, r = 22.5 m
Speed of greyhound, v = 15 m/s
The greyhound is moving under the action of centripetal acceleration. Its formula is given by :



We know that, 


Hence, this is the required solution.
Meter stick would not be as accurate,
Every time you placed it down and picked it back up you run the chance of losing 2-4 cm each time.
Answer:
26 days
Explanation:
m = 9.4×1021 kg
r= 1.5×108 m
F = 1.1×10^ 19 N
We know Fc = 
==> 1.1 ×
= (9.4 ×
×
) ÷ 1.5 × 
==> 1.1 ×
=
× 6.26×
==>
= 1.1 ×
÷ 6.26×
==>
= 0.17571885 × 
==> v= 0.419188323 ×
m/sec
==> v= 419.188322834 m/s
Putting value of r and v from above in ;
T= 2πr ÷ v
==> T= 2×3.14×1.5×
÷ 0.419188323 × 
==> T = 22.472× 100000 = 2247200 sec
but
86400 sec = 1 day
==> 2247200 sec= 2247200 ÷ 86400 = 26 days