To determine the time it takes to completely vaporize the given amount of water, we first determine the total heat that is being absorbed from the process. To do this, we need information on the latent heat of vaporization of water. This heat is being absorbed by the process of phase change without any change in the temperature of the system. For water, it is equal to 40.8 kJ / mol.
Total heat = 40.8 kJ / mol ( 1.50 mol ) = 61.2 kJ of heat is to be absorbed
Given the constant rate of 19.0 J/s supply of energy to the system, we determine the time as follows:
Time = 61.2 kJ ( 1000 J / 1 kJ ) / 19.0 J/s = 3221.05 s
Answer:
1.85 × 10⁻⁶
Explanation:
0.0003 ÷ 162 = 1.851851852 × 10⁻⁶ ⇒ 1.85 × 10⁻⁶
Hope that helps.
Answer: 1.2044 × 10^24
Explanation:
1 mole of calcium is 40 gram
Based on Avogadro's law:
1 mole of any substance has 6.02 x 10^23 atoms, also 1 mole of calcium is 40gram
So, 1 mole of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
Also, 1 mole of calcium is 40gram
40 grams of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
80.156 grams of calcium = Z atoms
To get the value of Z, cross multiply:
Z atoms x 40 grams = 6.02 x 10^23 atoms x 80.156 grams
40Z = 482.54 x 10^23
Z = (482.54 x 10^23/40)
Z = 12.06 x 10^23
Put result in standard form
Z = 1.206 x 10^24 atoms
Thus, 1.206 x 10^24 atoms of Ca are present in 80.156 grams of Ca
Hello!
The
dissociation reaction of HNO₃ is the following:
HNO₃ → H⁺ + NO₃⁻This is a strong acid, so the concentration of HNO₃ would be the same as the concentration of H⁺. The formula for pH is the following:
![pH=-log([H_3O^{+}])=-log(0,75M)=0,12](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-log%28%5BH_3O%5E%7B%2B%7D%5D%29%3D-log%280%2C75M%29%3D0%2C12)
So, the pH would be
0,12Have a nice day!