Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
When using the right-hand rule to determine the direction of the magnetic force on a charge, which part of the hand points in the direction that the charge is moving? The answer is <span>thumb.
</span>One way to remember this is that there is one velocity, represented accordingly by the thumb. There are many field lines, represented accordingly by the fingers. The force is in the direction you would push with your palm. The force on a negative charge is in exactly the opposite direction to that on a positive charge. Because the force is always perpendicular to the velocity vector, a pure magnetic field will not accelerate a charged particle in a single direction, however will produce circular or helical motion (a concept explored in more detail in future sections). It is important to note that magnetic field will not exert a force on a static electric charge. These two observations are in keeping with the rule that <span>magnetic fields do no </span>work<span>.</span>
Answer:
Explanation:
We shall apply Pascal's Law in fluid mechanics
According to it , pressure is transmitted in liquid from one point to another without any change .
25 cm diameter = 12.5 x 10⁻² m radius
Area = 3.14 x (12.5 x 10⁻²)²
= 490.625 x 10⁻⁴ m²
Pressure by vehicle
Force / area
13000 / 490.625 x 10⁻⁴
= 26.497 x 10⁴ Pa
5 cm diameter = 2.5 x 10⁻² radius
area = 3.14 x (2.5 x 10⁻²)²
= 19.625 x 10⁻⁴ m²
If we assume required force F on this area
Pressure = F / 19.625 x 10⁻⁴ Pa
According to Pascal Law
F / 19.625 x 10⁻⁴ = 26.497 x 10⁴
F = 19.625 x 26.497
= 520 N
The working equation for this one is:
E = F/Q, where E is the strength of the electric field, F is the electric force and Q is the charge. Substituting the corresponding values, the strength of the electric field is equal to
E = -30 nN/-3 nC
E = 10 nN/nC