Answer:
the 70kg man
Explanation:
because he has more weight and is moving faster
Answer:
When the speed of the bottle is 2 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.10</u> m.
When the speed of the bottle is 3 m/s, the average maximum height of the beanbag is<u> 0.43</u> m.
When the speed of the bottle is 4 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.87</u> m.
When the speed of the bottle is 5 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.25</u> m.
When the speed of the bottle is 6 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.86</u> m.
Sorry for not answering early on! If anyone in the future needs help, I got these answers from 2020 egenuity, though I can't post the picture for proof. Stay Safe!
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The absolute pressure at a depth of 27.5 meters is:



b) The force exerted by the water is:



Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
We know the equation of motion v = u+ at, where v is the final velocity, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time taken.
In this case Final velocity = -3.1 m/s, negative sign indicates it is pointing downward.
acceleration = - 3.7m/
. Negative means acceleration is towards center of planet Mars.
Time taken = 3 seconds

So jumping velocity of Julia = 8 m/s