Answer:
1.6675×10^-16N
Explanation:
The force of gravity that the space shuttle experiences is expressed as;
g = GM/r²
G is the gravitational constant
M is the mass = 1.0 x 10^5 kg
r is the altitude = 200km = 200,000m
Substitute into the formula
g = 6.67×10^-11 × 1.0×10^5/(2×10^5)²
g = 6.67×10^-6/4×10^10
g = 1.6675×10^{-6-10}
g = 1.6675×10^-16N
Hence the force of gravity experienced by the shuttle is 1.6675×10^-16N
Answer:
height of the water rise in tank is 10ft
Explanation:
Apply the bernoulli's equation between the reservoir surface (1) and siphon exit (2)

-------(1)
substitute 
0ft/s for V₁, 20ft for (z₁ - z₂) and 32.2ft/s² for g in eqn (1)


Applying bernoulli's equation between tank surface (3) and orifice exit (4)

substitute

0ft/s for V₃, h for z₃, 0ft for z₄, 32,2ft/s² for g

At equillibrium Fow rate at point 2 is equal to flow rate at point 4
Q₂ = Q₄
A₂V₂ = A₃V₃
The diameter of the orifice and the siphon are equal , hence there area should be the same
substitute A₂ for A₃
for V₂
for V₄
A₂V₂ = A₃V₃

Therefore ,height of the water rise in tank is 10ft
Answer:
a = 0.5 m/s²
Explanation:
Applying the definition of angular acceleration, as the rate of change of the angular acceleration, and as the seats begin from rest, we can get the value of the angular acceleration, as follows:
ωf = ω₀ + α*t
⇒ ωf = α*t ⇒ α =
= 
The angular velocity, and the linear speed, are related by the following expression:
v = ω*r
Applying the definition of linear acceleration (tangential acceleration in this case) and angular acceleration, we can find a similar relationship between the tangential and angular acceleration, as follows:
a = α*r⇒ a = 0.067 rad/sec²*7.5 m = 0.5 m/s²
Solution for the problem is:
Total momentum before collision is always equal to total
momentum after collision. So note that:
Momentum of car A = 5000 x Xm/s
Momentum of car A + B = 15,000 x 2m/s
So combining the two, will give us the equation:
15,000/5,000 = 3
3 x 2 =6m/s
Answer:
The angle is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of separation is 
The wavelength of light is 
Generally the condition for destructive interference is mathematically represented as
![dsin(\theta ) =[m + \frac{1}{2} ]\lambda](https://tex.z-dn.net/?f=dsin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5Bm%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D%5Clambda)
Here m is the order of maxima, first minimum (dark space) m = 0
So
![100 *10^{-6 } * sin(\theta ) =[0 + \frac{1}{2} ]600 *10^{-9}](https://tex.z-dn.net/?f=100%20%2A10%5E%7B-6%20%7D%20%2A%20%20sin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5B0%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D600%20%2A10%5E%7B-9%7D)
=> ![\theta = sin^{-1} [0.003]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%20%3D%20%20sin%5E%7B-1%7D%20%5B0.003%5D)
=> 