Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)
Answer:
Solid
Explanation:
The plasma is the liquid part of blood, it is 90% and accounts for 55% of blood volume. It is what red blood cells, white blood cells, and platelets move around in. These cells remain solid within the plasma. I hoped this helped!
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz
Answer:
I am not a driver, but I think it's C.
Explanation: