Answer: First of all moles of NaOH are calculated. This is done by applying following formula,
Moles = n = Mass / M.mass
(2) What is the molar mass of NaOH?
Answer: Add all atomic masses of elements in NaOH to find the Molar mass.
Atomic Mass of Na = 22.98 g/mol
Atomic Mass of O = 16.00 g/mol
Atomic Mass of H = 1.008 g/mol _______________
Molar Mass of NaOH = 39.988 g/mol <span>(3) What is the Molarity of this solution? </span> Answer: Molarity = Moles / Vol ∴ Moles = 40g / 39.988g/mol = 1.0 mol So, Molarity = 1.0 mol / 6.0 L