Answer:
Solution of isopropanol is 10.25 molal
Explanation:
615 g of isopropanol (C3H7OH) per liter
We gave the information that 615 g of solute (isopropanol) are contained in 1L of water. We need to find out the mass of solvent, so we use density.
Density of water 1g/mL → Density = Mass of water / 1000 mL of water
Notice we converted the L to mL
Mass of water = 1000 g (which is the same to say 1kg)
Molality are the moles of solute in 1kg of solvent, so let's convert the moles of isopropanol → 615 g . 1mol / 60g = 10.25 moles
Molality (mol/kg) = 10.25 moles / 1kg = 10.25 m
Answer:
<h3>
moles of carbon dioxide=13.95mol</h3>
Explanation:
First wrie down the balance chemical reaction:

Combustion reaction: The reacion in which hydrocarbon is burnt in the presence of oxygen gas and it releases heat and this reaction exothermic because heat of cumbustion is negative.
eg. burning of methane
By using unitry method,
From the above balanced reaction it is clearly that,
from 1 mole of propane 3 moles of carbon dioxide is formed
there fore,
from 4.65 mole of propane
moles of carbon dioxide will form
moles of carbon dioxide=13.95mol
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Check attached file for the answer.
Answer:
From highest to lowest:
butanol: 117.7 degree Celsius
butanone: 79.64 degree Celsius
diethyl ether: 34.6 degree Celsius
n-butane: -0.4 degree Celsius