Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Bonds of two atoms of equal electronegativity are nonpolar covalent bonds.
Your second sentence is identical to the first sentence; I'll bet the second sentence is "Bonds between two atoms that are unequally electronegative are polar covalent bonds."
Depression in freezing point (Δ

) =

×m×i,
where,

= cryoscopic constant =

,
m= molality of solution = 0.0085 m
i = van't Hoff factor = 2 (For

)
Thus, (Δ

) = 1.86 X 0.0085 X 2 =

Now, (Δ

) =

- T
Here, T = freezing point of solution

= freezing point of solvent =

Thus, T =

- (Δ

) = -
Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.
Answer:
See the explanation
Explanation:
1) The Lewis structure for
has a central Carbon<em> </em>atom attached to Oxygen atoms.
In the
we will have a structure: O=C=O the <u>central atom</u> "carbon" we will have <u>2 sigma bonds and 2 pi bonds</u>, therefore, we have an <u>Sp hybridization</u>. For O we have <u>1 pi and 1 sigma bond</u>, therefore, we have an <u>Sp2 hybridization</u>.
2) These atoms are held together by <u>double bonds.</u>
<u></u>
Again in the structure of
: O=C=O we only have double bonds.
3. Carbon dioxide has a Carbon dioxide has a <u>Linear</u> electron geometry.
Due to the double bonds we have to have a linear structure because in this geometry the atoms will be further apart from each other.
4. The carbon atom is <u>Sp</u> hybridized.
We will have for carbon 2 pi bonds, so we will have an <u>Sp</u> hybridization.
5. Carbon dioxide has two Carbon dioxide has two C(p) - O(p) π bonds and two C(sp) - O(Sp2) σ bonds.
(See figures)
Figure 1: Carbon hybridization
Figure 2: Oxygen hybridization