Homogeneous
Hope this helps!!!
Answer: 2s and 2p
Explanation: Carbon is an element with atomic number of 6 and thus contains 6 electrons. The electrons are filled in order of increasing energies and follows Afbau's rule.The electrons are singly filled first in each orbital having same spin, then only pairing occurs. This rule was known as Hund's Rule.
The valence electrons are the electrons which are present in last shell. Thus valence electrons are 4, two in s and 2 in p orbitals.

Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) Hypochlorous acid = HClO
b) [HClO} = 0.015
c) pH = 4.64
d) pKa = ?
<u>2) Strategy:</u>
With the pH calculate [H₃O⁺], then use the equilibrium equation to calculate the equilibrium constant, Ka, and finally calculate pKa from the definition.
<u>3) Solution:</u>
a) pH
b) Equilibrium equation: HClO (aq) ⇄ ClO⁻ (aq) + H₃O⁺ (aq)
c) Equilibrium constant: Ka = [ClO⁻] [H₃O⁺] / [HClO]
d) From the stoichiometry: [CLO⁻] = [H₃O⁺] = 2.29 × 10 ⁻⁵ M
e) By substitution: Ka = (2.29 × 10 ⁻⁵ M)² / 0.015M = 3.50 × 10⁻⁸ M
f) By definition: pKa = - log Ka = - log (3.50 × 10 ⁻⁸) = 7.46
Answer:
100.52
Explanation:
from the ideal gas equation PV=nRT
for a given container filled with any ideal gas P and V remains constant.So T is also constant.R is as such a constant.
So n i.e no of moles will also be constant.
no of moles of Ar=3.224/40=0.0806
no of moles of unknown gas=0.0806
molecular wt of unknown gas=8.102/0.0806=100.52