Given:
Spoilage rate of fruits = 9% = 0.09
To find:
Amount of fruits to be order to have 100 pounds of peaches and considering the spoilage rate.
Solution:
Let the required amount of fruits you should order be x.
So, spoiled fruits = 9% of x = 0.09x
He would like to have 100 pounds of peaches to sell.


Divide both sides by 0.91.



The required amount of fruits to be order is 110 lbs. Therefore, the correct option is D.
Part 1:
Given a number line with the point

and the point

The sampling error is given by:

Part 2:
Given a number line with the point

and the point

The sampling error is given by:
Answer:
P = 0.0215 = 2.15%
Step-by-step explanation:
First we need to convert the values of 900 and 975 to standard scores using the equation:

Where z is the standard value, x is the original value,
is the mean and
is the standard deviation. So we have that:
standard value of 900: 
standard value of 975: 
Now, we just need to look at the standard distribution table (z-table) for the values of z = 2 and z = 3:
z = 2 -> p_2 = 0.9772
z = 3 -> p_3 = 0.9987
We want the interval between 900 and 975 hours, so we need the interval between z = 2 and z = 3, so we just need to subtract their p-values:
P = p_3 - p_2 = 0.9987 - 0.9772 = 0.0215
So the probability is 0.0215 = 2.15%
<h2>Common ratio = -1/2</h2>
Step-by-step explanation:
term of a Geometric progression is given as
. The first term is given as
.
Any general Geometric progression can be represented using the series
.
The first term in such a GP is given by
, common ratio by
, and the
term is given by
.
In the given GP, 
∴ Common ratio is
.
Answer: $135
Step-by-step explanation: 48% of $355 would be 170 so therefore the $135 would be the cheaper penalty