Answer:
37357 sec
or 622 min
or 10.4 hrs
Explanation:
GIVEN DATA:
Lifting weight 80 kg
1 cal = 4184 J
from information given in question we have
one lb fat consist of 3500 calories = 3500 x 4184 J
= 14.644 x 10^6 J
Energy burns in 1 lift = m g h
= 80 x 9.8 x 1 = 784 J
lifts required 
= 18679
from the question,
1 lift in 2 sec.
so, total time = 18679 x 2 = 37357 sec
or 622 min
or 10.4 hrs
Which statement best explains the relationship between the wavelength and the frequencies of all the waves in the electromagnetic spectrum?
B. <span>The higher the frequency of the waves, the lower their wavelength is.</span>
Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Explanation:
Below is an attachment containing the solution