(9) Mechanical advantage = force by machine / force applied to machine
0.6 = 600 / F
F = 1000 N
(2) Efficiency = (output / input) x 100
Efficiency = (500 / 2000) x 100
Efficiency = 25%
(4) The overall energy conversion in power plants is chemical to electrical while in dams it is potential to electrical.
(5) Using the formula:
1568 = 40 x 9.81 x h
h = 4.0 m
(6) Potential to electrical
(10) An object raised and held stationary above the ground.
Answer:
The answer is
<h2>57.0 mL</h2>
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

From the question
mass of ice = 52.3 g
density = 0.917 g/cm³
The volume is

We have the final answer as
<h3>57.0 mL</h3>
Hope this helps you
Answer:
2667 tires are needed to meet the demand of ten homes for one year.
Explanation:
According to the Second Law of Thermodynamics, only a part of generated energy when tires are burned can be utilized due to irreversibilities associated with finite temperature differences. The energy from a tire that can be transformed into electricity (
), measured in kilowatt-hours, is estimated by definition of efficiency:

Where:
- Efficiency, dimensionless.
- Energy liberated by burning, measured in kilowatt-hours.
Given that
and
, the amount of energy per year generated by a tire is:


Now, the amount of tires needed to meet the demand of then homes for one year is:


2667 tires are needed to meet the demand of ten homes for one year.
Answer:
The answer to your question is T1 = 384.7 °K
Explanation:
Data
Volume 1 = V1 = 45.7 l
Temperature 1 = T1 = ?
Volume 2 = V2 = 33.9 l
Temperature 2 = T2 = 12.4°C
To solve this problem use Charles' law
V1/T1 = V2/T2
T1 = V1T2/V2
-Convert temperature to °K
T2 = 12.4 + 273 = 285.4°K
-Substitution
T1 = (45.7 x 285.4) / 33.9
-Simplification
T1 = 13042.8 / 33.9
-Result
T1 = 384.7 °K
<Sgx,JASYLDhLAxhclsxb cddont know