Answer:
CaS, CaBr₂, VBr₅, and V₂S₅.
Explanation:
- The ionic compound should be neutral; the overall charge of it is equal to zero.
- Binary ionic compound is composed of two different ions.
<u>Ca²⁺ can combined with either Br⁻ or S²⁻ to form binary ionic compounds.</u>
- CaS can be formed via combining Ca²⁺ with S²⁻ to form the neutral binary ionic compound CaS.
- CaBr₂ can be formed via combining 1 mole of Ca²⁺ with 2 moles of Br⁻ to form the neutral binary ionic compound CaBr₂.
<u>V⁵⁺ can combined with either Br⁻ or S²⁻ to form binary ionic compounds.</u>
- V₂S₅ can be formed via combining 2 moles of V⁵⁺ with 5 moles of S²⁻ to form the neutral binary ionic compound V₂S₅.
- VBr₅ can be formed via combining 1 mole of V⁵⁺ with 5 moles of Br⁻ to form the neutral binary ionic compound VBr₅.
<em>So, the empirical formula of four binary ionic compounds that could be formed is: CaS, CaBr₂, VBr₅, and V₂S₅.</em>
<em></em>
Scott traveled 10 miles in his journey.
<u>Explanation</u>:
Scott first travels 5 miles in north direction, then he turns to west and covers 3 miles distance finally he turns to south and travels 2 miles. We need to find the total distance covered by the Scott. To find the distance we should sum up all the distances he covered in three directions 5 miles north + 3 miles west + 2 miles south = 10 miles.
Therefore we can conclude that the total distance traveled by the Scott is 10 miles.
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3