The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
Answer:
False. It should read that both plant and animal species are in danger of extinction, and climate change can destroy habitats.
Explanation:
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
6.24 x 10-3 M
Explanation:
Hello,
In this case, for the given dissociation, we have the following equilibrium expression in terms of the law of mass action:
![Ka=\frac{[H_3O^+][BrO^-]}{[HBrO]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%3D%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BBrO%5E-%5D%7D%7B%5BHBrO%5D%7D)
Of course, water is excluded as it is liquid and the concentration of aqueous species should be considered only. In such a way, in terms of the change
, we rewrite the expression considering an ICE table and the initial concentration of HBrO that is 0.749 M:

Thus, we obtain a quadratic equation whose solution is:

Clearly, the solution is 0.00624 M as no negative concentrations are allowed, so the concentration of BrO⁻ is 6.24 x 10-3 M.
Best regards.