answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nonamiya [84]
1 year ago
5

For the 2017-2018 school year, at a 7% inflation rate, the average costs for one year of education at a two-year college are pro

jected to be:
Tuition/Fees:   $4,391
Living Costs:   $10,406
Books/Supplies:  $1,724
Transportation:  $2,313
Other Expenses:  $3,025

What are the projected total expenses for the 2017-2018 school year for a two-year college?
Mathematics
2 answers:
zvonat [6]1 year ago
8 0

For the 2017-2018 school year, the average costs for one year of education is:

Tuition/Fees:   $4,391

Living Costs:   $10,406

Books/Supplies:  $1,724

Transportation:  $2,313

Other Expenses:  $3,025

With the given 7% inflation rate, the average cost will increase for the next session (2018-2019).

Hence, for year 2017-2018 the total expense will be sum of all the given costs.

= $4,391 + $10,406 + $1,724 + $2,313 + $3,025

= $21,859

Drupady [299]1 year ago
6 0
<span>$ 2,1859, hope this helps</span>
You might be interested in
Three times the sum of half Carlita's age and 3 is at least 12. What values represent Carlita's possible age?
cestrela7 [59]

Answer:

at least 6

Step-by-step explanation:

3(.5x+3)>12

1.5x+9>12

1.5>9

x>6

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
You’re working in the sedan section of dean’s car dealership. A customer makes a down payment of 15% on a new car that costs $13
Shkiper50 [21]

Answer:

Convert  15 %  to a decimal.  

Then multiply 0.15  x 13450. That means the answer is $2,017.50

Please mark brainliest if this helped.

3 0
1 year ago
In 7 days, Mario cooked 98 pounds of spaghetti. Each day after the first, he cooked 2 more pounds than he cooked than the day be
yan [13]

so I need to do a list of numbers like this:

98, 100, 102, 104, 106, 108, 110.

104 is the median number

add 98+100+102+104+106+108+110=728

divide by seven 728 / 7 = 104

so the difference between the median 104 and the avarage 104 is 0 they are

104=104


hope this helps

7 0
1 year ago
Last Saturday, there were 1486 people at the Cineplex. There were about the same number of people in each of the 6 theaters. Bet
grigory [225]
<span>247 and 248 I.e. 247 in two thetheatres and 248 in the other 4. Hence 1486</span>
5 0
1 year ago
If 300 boxes of medical sponges cost $25.00, how many boxes can you purchase for $0.50?
nikdorinn [45]
You can purchase 6 boxes of medical sponges for $0.50.

Step 1:
Divide 300 by 25.00
300/25= 12
So you get 12 boxes for 1 dollar.
We have 50 cents.

Step 2:
Multiply 12 by 0.50
12*.5 = 6
So you can buy 6 boxes for $0.50.

Hope this helps you! (:
-Hamilton1757
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Trisha Long wants to buy a boat in five years. She estimates the boat will cost $15,000 at that time. What must Trisha deposit t
    8·2 answers
  • A large bag of marbles contains an equal amount of red, orange, yellow, blue, and green marbles. Quinn randomly selects 1 marble
    14·1 answer
  • John gave half of his stamps to Jim. Jim gave gave half of his stamps to Carla. Carla gave 1/4 of the stamps given to her to Tho
    7·1 answer
  • The function y=log(x) is translated 1 unit right and 2 units down. Which is the graph of the translated function?
    6·2 answers
  • In the formula, C = (F - 32) * 5/9, the letter "F" is known as which of the following?
    12·1 answer
  • 1.32:3 1/7 =(1.4y): 5/6
    12·1 answer
  • Joe scored 10 points in the basketball game. This is 2 more than one-sixth of the points scored by the team. Which equation, whe
    5·2 answers
  • Arnold took out a loan of 195,000 to purchase a home. At a 4.3% interest rate compounded annually, how much total will they have
    10·1 answer
  • Four rulers and three pencils cost £2.15 Three rulers and four pencils cost £2.05 Work out the cost of a ruler and the cost of a
    13·1 answer
  • 2. Every month, Jenny and Gopal ________ the orphanages in China. They have been to five orphanages so far.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!