Answer is: mass of the mixture is 24,47 g.
1) N(Na₂SO₄) = 3,5·10²².
n(Na₂SO₄) = 3,5·10²² ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(Na₂SO₄) = 0,058 mol.
m(Na₂SO₄) = 0,058 mol · 142 g/mol.
m(Na₂SO₄) = 8,24 g.
2) n(H₂O) = 0,500 mol.
m(H₂O) = 0,5 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 9 g.
3) m(total) = 8,24 g + 9 g + 7,23 g.
m(total) = 24,47 g.
n - amount of substance.
Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
Answer: The reaction is not at equilibrium and will proceed to make more products to reach equilibrium.
Explanation:
Equilibrium constant is defined as the ratio of concentration of products to the concentration of reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as
K is the constant of a certain reaction when it is in equilibrium, while Q is the reaction quotient of activities of products and reactants at any stage other than equilibrium of a reaction.
For the given chemical reaction:
The expression for
is written as:
Given :
= 54.8
Thus as
, the reaction will shift towards the right i.e. towards the product side.
The first dissociation for H2X:
H2X +H2O ↔ HX + H3O
initial 0.15 0 0
change -X +X +X
at equlibrium 0.15-X X X
because Ka1 is small we can assume neglect x in H2X concentration
Ka1 = [HX][H3O]/[H2X]
4.5x10^-6 =( X )(X) / (0.15)
X = √(4.5x10^-6*0.15)
∴X = 8.2 x 10-4 m
∴[HX] & [H3O] = 8.2x10^-4
the second dissociation of H2X
HX + H2O↔ X^2 + H3O
8.2x10^-4 Y 8.2x10^-4
Ka2 for Hx = 1.2x10^-11
Ka2 = [X2][H3O]/[HX]
1.2x10^-11= y (8.2x10^-4)*(8.2x10^-4)
∴y = 1.78x10^-5
∴[X^2] = 1.78x10^-5 m
Answer is: C. H₂, molecule of hydrogen, g is c<span>hemistry abbreviations or physical state symbol for gas.</span>
<span>
Lithium (Li) is solid (s) element (metal).
Water (H</span>₂O) is liquid (l) compound or molecule.
Lithium hydroxide (LiOH) is aqueous solution (aq). It dissociates in water on lithium cation (Li⁺) and hydroxy anion (OH⁻).
<span>
</span>