Answer:
I'm not 100% percent sure what your question is, but here is what I think you are asking.
Explanation:
The dependent variable is pulse rate and the indepedent variable is the amount of exericse. The dependent variable changes as the independnet variable changes.
To determine the number of gas particles in the vessel we add all of the components of the gas. For this, we need to convert the mass to moles by the molar mass. Then, from moles to molecules by the avogadro's number.
1.50x10^-6 ( 1 / 28.01) (6.022x10^23) = 3.22x10^16 molecules CO
6.80x10^-6 ( 1 / 2.02) (6.022x10^23) = 2.03x10 18 molecules H2
Totol gas particles = 2.05x10^18 molecules
Answer:
- <u>The arrow labeled 4: from gas to liquid.</u>
Explanation:
<em>Dew</em> is a manifestation of water condensation.
The air that surrounds us contains water vapor (humidity) from the evaporatoin of the water in the rivers, lakes, and the water with which you water the plants of your garden.
During the night, and specially in the early morning, before dawn, the temperature of the air descends, and part of the vapor in the air condensates in tiny droplets that accumulate over the surface of the plant's leaves, and other solid surfaces like the winshields and hoods of the cars.
Then, the phase transition that occurs is from gas (vapor) to liquid, which is called condensation and represented with the arrow labeled 4 on the diagram.
Answer:
20 kJ/mol
Explanation:
From ∆G°= -RTlnK
But
Ag2SO4(s)<----------->2Ag+(aq) + SO4^2-(aq)
Ksp= [2Ag+]^2 [SO4^2-]
But Ag+ = 0.032M
Ksp= (2×0.032)^2 (0.032)
Ksp= 1.31072×10^-4
∆G°= -RTlnK
∆G°= -(8.314× 298×(-8.93976))= 20KJmol-1( to the nearest KJ)