Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer:
A chemical change occurred and a gas was produced.
Step-by-step explanation:
If there is no chemical reaction, the <em>Law of Conservation of Mass</em> says that
Total mass = Mass 1 + Mass 2
However, if the two liquids react and give off a gas, then
Total mass = Mass 1 + Mass 2 + Mass of gas
You are not measuring the mass of the gas, so the mass of the liquids after mixing is less than it was before mixing.
For example, if Liquid 1 was a solution of HCl and Liquid 2 was a solution of Na₂CO₃, they would give off CO₂ on mixing. but you would not be measuring the mass of the CO₂.
Explanation:
When pH of the solution is 11.
![pH=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
![11=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=11%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
..(1)
At pH = 11, the concentration of
ions is
.
When the pH of the solution is 6.
![pH=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
![6=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=6%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
..(2)
At pH = 6, the concentration of
ions is
.
On dividing (1) by (2).
![\frac{[H^+]}{[H^+]'}=\frac{1\times 10^{-11} M}{1\times 10^{-6}}=1\times 10^{-5}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%7D%7B%5BH%5E%2B%5D%27%7D%3D%5Cfrac%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-11%7D%20M%7D%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-6%7D%7D%3D1%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%20)
The ratio of hydrogen ions in solution of pH equal to 11 to the solution of pH equal to 6 is
.
Difference between the
ions at both pH:

This means that Hydrogen ions in a solution at pH = 7 has
ions fewer than in a solution at a pH = 6
Answer :
Standard enthalpy of formation : It is defined as the enthalpy change for the reaction that forms one mole of compound from its elements. All the substances in their standard states.
The balanced chemical equation for the reaction is,

In the balance reaction, Strontium (Sr), Carbon (C) and Strontium carbonate
are in solid state and oxygen is in gaseous state.