Answer:
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Explanation:
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)=2.30mmcos[(6.98rad/m)x+(742rad/s)t]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.35 m and a mass of 3.38 grams. Assume that the ends of the rope are held fixed and that there is both this traveling wave and the reflected wave traveling in the opposite direction.
A) What is the wavefunction y(x,t) for the standing wave that is produced?
B) In which harmonic is the standing wave oscillating?
C) What is the frequency of the fundamental oscillation?
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. lambda=2L/n
when comparing the wave equation with the general wave equation , we get the wavelength to be
2*pi*x/lambda=6.98x
lambda=0.9m
we use the equation
lambda=2L/n
n=number of harmonics
L=length of string
0.9=2(1.35)/n
n=2.7/0.9
n=3
third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Answer:
Straight line in the direction of the tangential velocity the ball had at the moment the string broke
Explanation:
After the string breaks, the ball now disconnected from the centripetal force that was exerted via the string, continues its travel in a straight line in the direction of the tangential velocity it had at the moment the string broke.
Answer:

Explanation:
Apply Faraday's Newmann Lenz law to determine the induced emf in the loop:

where:
variation of the magnetic flux
is the variation of time
#The magnetic flux through the coil is expressed as:

Where:
N- number of circular loops
A-is the Area of each loop(
)
B-is the magnetic strength of the field.
- is the angle between the direction of the magnetic field and the normal to the area of the coil.

=0.0250T/s is given as rate at which the magnetic field increases.
#Substitute in the emf equation:

Hence, the induced emf is 
To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion, starting from the definition of angular velocity in terms of frequency, to verify the angular displacement and its respective derivative, let's start:



The angular displacement is given as the form:
In the equlibrium we have to
and in the given position we have to

Derived the expression we will have the equivalent to angular velocity

Replacing,

Finally

Therefore the maximum angular displacement is 9.848°
Answer:
a) 
b) 
c) 
Explanation:
From the exercise we know that the ball strikes the building 16m away and its final height is 8m more than the initial
Being said that, we can calculate the initial velocity of the ball
a) First we analyze its horizontal motion


(1)
That would be our first equation
Now, we need to analyze its vertical motion


Knowing
in our first equation (1)


Solving for t

So, the ball takes to seconds to get to the other building. Now we can calculate its <u>initial velocity</u>

b) To find the <u>magnitude of the ball just before it strikes the building</u> we need to calculate its x and y components


So, the magnitude of the velocity is:

c) The <u><em>direction of the ball</em></u> is:
