When the element in group 1 are considered in order from top to bottom, each successive Elmer at standard pressure has a lower melting point and a lower boiling point.
3.25 kg in g = 3.25 * 1000 = 3250 g
Molar mass C₂H₆O₂ = 62.0 g/mol
Mass solvent = 7.75 kg
Number of moles:
n = mass solute / molar mass
n = 3250 / 62.0
n = 52.419 moles
Molality = moles of solute / kilograms of solvent
M = 52.419 / 7.75
M = 6.7637 mol/kg
hope this helps!
Answer:
The correct option is;
d. Explicit knowledge
Explanation:
Explicit knowledge is the knowledge that can be easily articulated documented stored in a retrieval system accesses, transmitted and shared with others
Tacit knowledge is the skill developed by an individual based on actual experience such that such knowledge comprise of both facts and perspectives
Hence explicit knowledge and tacit knowledge are complementary
The operations performed by Kaia include documentation, storing in a retrieval system (her project report) and accessing what she documented, this is an example of explicit knowledge.
Answer: 2s and 2p
Explanation: Carbon is an element with atomic number of 6 and thus contains 6 electrons. The electrons are filled in order of increasing energies and follows Afbau's rule.The electrons are singly filled first in each orbital having same spin, then only pairing occurs. This rule was known as Hund's Rule.
The valence electrons are the electrons which are present in last shell. Thus valence electrons are 4, two in s and 2 in p orbitals.

<span>Calculating the moles and the moles ratio of the elements gives us the ratio of atoms in each element.
Converting the percentage of element into grams
40.25% carbon = 40.25/100 = .4025 * 100 g of carbon = 40.25g of C
6.19% hydrogen = 6.19/100 = .0619 * 100g g of hydrogen = 6.19g of H
8.94% oxygen = 8.94/100 = .0819 * 100 g of oxygen = 8.19g of O
44.62% bromine = 44.62/100 = .4462 * 100 g of bromine = 44.62g of Br
Converting the grams of element into moles
(48.38 g C) (1 mol/ 12.10 g C) = 4.028 mol C
(8.12 g H) (1 mol/ 1.008 g H) = 8.056 mol H
(53.38 g O) (1 mol/ 16.00 g O) = 3.336 mol O
(44.62g of Br)(0.012515018021626 moles) = 0.55842 mol Br
Calculating the moles ratio of elements by dividing the small number of moles of an element
4.028 mol C /0.55842 = 7.2 mol C x 5 = 36 mol C
8.056 mol H / 0.55842 = 14.42 mol H = 72 mol H
3.336 mol O / 0.55842 = 5.97 mol O = 30 mol O
0.55842 mol Br / 0.55842 = 1mol Br = 5 mol Br
So the empirical formula is (C6H12O5)6Br5</span>