<span>Displaced volume :
</span>Final volume - <span>Initial volume
</span>13.45 mL - 12.00 mL => 1.45 mL
Mass = 4.50 g
Therefore:
density = mass / volume
D = 4.50 / 1.45
<span>D = 3.103 g/mL </span>
Answer:
One ATP molecule's hydrolysis can move 3 ions of Sodium (Na+) across the menbrane.
Explanation:
As you can see, the energy provided by ATP is enough for moving 3 ions of Na+. Each ion needs +2.1 kcal/mol of energy.
If we multiply by 3 the energy for moving across the membrane= +6.3 kcal/mol
By adding the energy from ATP:
ΔGTotal=6.3-7.3= -1 kcal/mol
Answer:
Non-polar compounds:
,
, 
Polar compounds:
, 
Explanation:
For this question, we must start with the <u>Lewis structure</u> for each molecule and then we can do their respective analysis:
-) 
In this case, we have 4 equal atoms attached to the central atom. Therefore, we have the <u>same magnitude</u> of electronegativity. Chlorine atoms have <u>different and opposite directions.</u> Therefore due to the orientation the dipole moments cancel and the <u>net dipole moment will be zero</u> and the molecule will be non-polar.
-) 
In this case, we have a linear structure in which the magnitude of the dipole moment is the same, but the direction is the <u>opposite</u>. Therefore the dipole moments are canceled and the molecule will be <u>non-polar</u>.
-) 
In this case, we also have a linear structure in which the magnitude of the dipole moment is the same, but the direction is the <u>opposite</u>. Therefore the dipole moments are canceled and the molecule will be <u>non-polar</u>.
-) 
For this molecule, we have a <u>different atom</u>. The hydrogen atom, therefore the magnitude of one of the atoms attached to the central atom is different and the magnitude of the <u>net dipole moment will be different from zero</u> and the molecule will be <u>polar</u>.
-) 
For this molecule, due to the structure of the molecule, the dipole moments of oxygens <u>will not have a totally opposite configuration</u>. Therefore, the net dipole moment will be different from zero and the molecule will be <u>polar</u>.
See figure 1 to further explanations
I hope it helps!
The most important question for the students to answer is what the discovery did to society. Did it change society in any way or better something?
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.