If 1 dozen apples has a mass of 2.0 kg and 0.20 bushel is 1 dozen apples, how many bushels of apples are in 1.0 kg of apples?
0.1 bushels
Let's Assign Symbols to molecules like,
C₂O₄ = X
and
H₂O = Y
Then,
K [ Co (X)₂ (Y)₂ ]
As, Potassium (K) has a O.N = +1
To neutralize, the coordination sphere must have -1 oxidation number.
So,
[ Co (X)₂ (Y)₂ ] = -1
As,
O.N of X = -2
Then
O.N of (X)₂ = -4
Also,
O.N of H₂O is zero as it is neutral, So,
[Co - 4 + 0 ] = -1
Or,
Co = -1 + 4
Co = +3
Result:
Oxidation Number of Coordination Sphere is -1 and Oxidation Number of Cu is +3.
Answer:
20.79 kilojoules
Explanation:
Using Q = m×c×∆T
Where;
Q = Quantity of heat (J)
c = specific heat capacity of solid DMSO (1.80 J/g°C)
m = mass of DMSO
∆T = change in temperature
According to the provided information, m= 50g, initial temperature = 19.0°C, final temperature= 250.0°C
Q = m×c×∆T
Q = 50 × 1.80 × (250°C - 19°C)
Q = 90 × 231
Q = 20790 Joules
To convert Joules to kilojoules, we divide by 1000 i.e.
20790/1000
= 20.79 kilojoules
Hence, 20.79 kilojoules of energy is required to convert 50.0 grams of solid DMSO to gas.
Answer:
The velocity of the particle is 2 m/s,
Explanation:
Kinetic energy is defined as energy of the body due to its motion. It is given by :

Where :
m = mass of the object
v = velocity of the object
We have , particle with mass m and its kinetic energy is twice its mass.




And unit of velocity are m/s , so the velocity of the particle is 2 m/s.