Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
Answer:
The intensity I₂ of the light beam emerging from the second polarizer is zero.
Explanation:
Given:
Intensity of first polarizer = Io/2
For the second polarizer, the intensity is equal:

Answer:
Distance: 4.6km Displacement= -0.2km
Explanation:
Total distance: 1.5+2.4+0.7= 4.6 km
Displacement: 1.5-2.4+0.7= -0.2km
The displacement may also be 0.2km, it just depends on if it wants it negative or not.
To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>