1 in=2.54 cm=(2.54 cm)(1 m/100 cm)=0.0254 m
Therefore:
1 in=0.0254 m
1 in³=(0.0254 m)³=1.6387064 x 10⁻⁵ m³
Therefore:
8.06 in³=(8.06 in³)(1.6387064 x 10⁻⁵ m³ / 1 in³)≈1.321 x 10⁻⁴ m³.
Answer: 8.06 in³=1.321 x 10⁻⁴ m³
Answer:
a earthquake can affect people on the land so it destroy more thing than a tsunami.tsunamis can only affect people who are near the ocean
Answer:D
Explanation:
Given
mass of object 
Distance traveled 
velocity acquired 
conserving Energy at the moment when object start falling and when it gains 12 m/s velocity
Initial Energy
Final Energy

where
is friction work if any


Since Friction is Present therefore it is a case of Open system and net external Force is zero
An open system is a system where exchange of energy and mass is allowed and Friction is acting on the object shows that system is Open .
Explanation:
For, heating purposes more the quantity of water more will be the heating. Clearly, underground heating would have more water and hence, it will have edge over the water heater system.
Moreover, for things at the same temperature, the thing with more molecules has more total kinetic energy (thermal energy) than the thing with fewer molecules. The groundwater heating system uses heat from the heat stored naturally in groundwater or aquifers. Thus, saving the cost of power required to heat in normal water heater.
Answer:
0.5 m/s2
Explanation:
Step 1:
Data obtained from the question.
Total Mass = 60Kg
Net force = 30N
Acceleration =?
Step 2
Determination of the acceleration.
Force = Mass x Acceleration.
With the above equation, we can easily obtain the acceleration as follow:
30 = 60 x Acceleration
Divide both side by 60
Acceleration = 30/60
Acceleration = 0.5 m/s2
Now, we can thus say that the acceleration at that moment is 0.5 m/s2