Answer:
Option D is correct.
An equation: h = 28000 -2000m
Step-by-step explanation:
Let h represents the height of the airplane and m represents the minutes.
As per the given statement: An airplane 28,000 feet above ground begins descending at a constant rate of 2,000 feet per minute.
At ground m = 0
h(0) = 28000 feet.
⇒ An airplane descending at a constant rate (r) = - 2000 feet per minute
then,
height(h) of the airplane after m minutes is given by:
h(m) = 28000 - rm ; where r is the rate descending at constant rate and m is the minutes.
Substitute the given values we get;
h(m)= 28000 -2000m
Therefore, an equation which gives the height, h of the airplane after m minutes is; h = 28000 -2000m
Answer:
The sample of sizes 2 and their mean are given below.
Step-by-step explanation:
The population consist of 5 values, S = {1, 3, 4, 4, 6}.
The number of samples of size 2 (without replacement) that can be formed from these 5 values is:

Th formula to compute the mean is:

List the 10 samples and their mean as follows:
<u>Sample</u> <u>Mean</u>
(1, 3) ![\bar x=\frac{1}{2}[1+3]=\frac{4}{2}=2.0](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B1%2B3%5D%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B2%7D%3D2.0)
(1, 4) ![\bar x=\frac{1}{2}[1+4]=\frac{5}{2}=2.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B1%2B4%5D%3D%5Cfrac%7B5%7D%7B2%7D%3D2.5)
(1, 4) ![\bar x=\frac{1}{2}[1+4]=\frac{5}{2}=2.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B1%2B4%5D%3D%5Cfrac%7B5%7D%7B2%7D%3D2.5)
(1, 6) ![\bar x=\frac{1}{2}[1+6]=\frac{7}{2}=3.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B1%2B6%5D%3D%5Cfrac%7B7%7D%7B2%7D%3D3.5)
(3, 4) ![\bar x=\frac{1}{2}[3+4]=\frac{7}{2}=3.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B3%2B4%5D%3D%5Cfrac%7B7%7D%7B2%7D%3D3.5)
(3, 4) ![\bar x=\frac{1}{2}[3+4]=\frac{7}{2}=3.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B3%2B4%5D%3D%5Cfrac%7B7%7D%7B2%7D%3D3.5)
(3, 6) ![\bar x=\frac{1}{2}[3+6]=\frac{9}{2}=4.5](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B3%2B6%5D%3D%5Cfrac%7B9%7D%7B2%7D%3D4.5)
(4, 4) ![\bar x=\frac{1}{2}[4+4]=\frac{8}{2}=4.0](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B4%2B4%5D%3D%5Cfrac%7B8%7D%7B2%7D%3D4.0)
(4, 6) ![\bar x=\frac{1}{2}[4+6]=\frac{10}{2}=5.0](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B4%2B6%5D%3D%5Cfrac%7B10%7D%7B2%7D%3D5.0)
(4, 6) ![\bar x=\frac{1}{2}[4+6]=\frac{10}{2}=5.0](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20x%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B4%2B6%5D%3D%5Cfrac%7B10%7D%7B2%7D%3D5.0)
In order to answer the question, you need to know the area of a circle.
Area = pi * r^2
Area = 3.14 * (100/2) ^ 2
Area = 3.14 * 50^2
Area = 7850 mils^2 = 0.00785 in^2
Answer:
161 centimeters
Step-by-step explanation:
To find the total height, we need to find the wait of each individual box. Since we have five boxes stacked up on each other with a height of 115, we can divide 115 by 5 to get 23. Now that we know that each box is 23 centimeters tall, we can multiply that by 2 because 2 more boxes were added, and then add that to 115.
115/5=23
23*2=46
46+115=161
Hope this helps!
easy 12 miles from home
Step-by-step explanation:
first add 7 +5 to get 12