Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²
Answer:
A) vertically upward
Explanation:
Since the tyre is rotating with uniform angular speed and moving with constant linear speed
So as soon as a small stone is stuck into the groove of the tyre the speed of the stone is same as that of the tyre
so now we can say that stone will start revolving with the tyre of the car at constant angular speed and moving with uniform speed also
so here just after that the tangential acceleration of the stone must be zero while radial acceleration must be towards the center of the tyre given as

so we will have direction of net acceleration is towards its center so correct answer will be
A) vertically upward
Kinetic energy<span> is the </span>energy<span> of motion. An object that has motion - whether it is vertical or horizontal motion - has </span>kinetic energy<span>. It is expressed as:
KE = mv^2 /2
720 = 10.0v^2 /2
v = 12 m/s
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
Tension in the string at this position: 3.1 N.
Explanation:
Convert the radius of the circle to meters:
.
What's the net force on the object?
The object is in a circular motion. As a result,
,
where
is the net force on the object,
is the mass of the object,
is the velocity of the object, and
is the radius of the circular motion.
For this object,
.
The output unit of net force should be standard if the unit for mass, velocity, and radius are all standard. The net force shall always point towards the center. In this case the net force points downwards.
What are the forces on this object?
There are two forces on the object at this moment:
- Weight,
, which points downwards.
. - Tension,
, which also points downwards. The size of the tension force needs to be found.
What's the size of the tension force?
Gravity and tension points in the same direction. The size of their resultant force is the sum of the two forces. In other words,
.
.
All three values in this question are given with two sig. fig. Round the value of
to the same number of significant figures.
Answer:
the velocity at point B is 27120.08 km/hr
Explanation:
check the picture attached for explanation