Answer:
B. 5 and 1/4 percent
Step-by-step explanation:
Step one:
given
principal= $2460
time= 3 and 1/2 years= 3.5 years
SI= $452
Required
The rate
Step two:
we know that
SI= PRT/100
substituting our data we have
452= 2460*R*3.5/100
452=8610R/100
cross multiply
452*100= 8610R
divide both sides by 8610
45200/8610= R
R= 5.25%
R= 5 and 1/4 percent
I cannot see Zoe's work to explain the error, but the correct method of solving is listed:
x is the number of 30-second ads
y is the number of 60-second ads
x+y=12(60)=720 would be the first equation; this is because while the ads together make 12 minutes, the ad times are in seconds. This means we must multiply 12 by 60.
y=2x is the second equation
Our system is then
x+y=720
y=2x
We will use substitution to solve this. Plug 2x in place of y in the first equation:
x+2x = 720
Combine like terms:
3x = 720
Divide both sides by 3:
3x/3 = 720/3
x = 240
Substitute this value in for x in the second equation:
y=2(240)
y=480
You didn't say if the car bought is the new car or the old car so I'm assuming the car bought for $22,500 is the new car.
You divide 22,500 by 2 to get the cost of the old car. When you do this, you find out the old car costed $11,250.
the equation is 22,500/2=p
If $22,500 is the cost of the old car, then it's not my fault that the poster did not make it clear. If the previous car costed $22,500, then the previous car costed $22,500