Answer:
The acceleration is found as:
a = 1000 km/h²
Explanation:
Initial speed of the plane = 450 km/h
Final speed of the plane = 750 km/h
Time taken = 0.3 h
Acceleration can be defined as the change of speed of the object divided by the time taken to bring that change
Acceleration is given as:

where v(f) = 750 km/h , v(i) = 450 km/h , t = 0.3 h
Substitute the values in the equation of acceleration

This is the found result
Answer:

Explanation:
Given that
Length= 2L
Linear charge density=λ
Distance= d
K=1/(4πε)
The electric field at point P



So

Now by integrating above equation

Answer:
Because the chemical energy is converted to electrical enegy in the cell phone
Explanation:
This set up is not a voilation of the first law of thermodynamics because the chemical energy is not lost, it is only being transformed into electrical energy.
According to the first law of thermodynamics "energy is neither created nor destroyed but transformed from one form to another".
- In a charged cell phone, the chemical energy is being transformed to electrical energy as you use it.
- A phone cannot directly be powered with chemical energy.
- The energy transformation to electrical energy makes it possible to use the phone.
- In this process no energy is lost nor created. But simply, energy is transformed.
Answer:

Explanation:
Assuming uniform spread of sound with no significant reflections or absorption. We know that sound intensity varies
where r is the distance
Since intensity is given then when at 3 m


Since we have the constant then at 4m
Intensity, 
Answer:
The velocity of the collar will be 3.076 ft/s
Explanation:
Given data
weight of the disk, Wa = 20lb
weight of rod BC, Wbc = 4lb
weight of collar, Wc = 1lb
Considering the equation of equilibrium
Vb = 1.5Wbc
Wa = 1.875 Wbc
to calculate the velocity of the collar using energy conservation equation
T1 + V1 = T2 + V2
=>
=>
=>
Wbc = 1.18rad/sec
i.e.

= 3.076 ft/ s