Answer:
Decreased by a factor of 4.5
Explanation:
"We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
are the masses of the object and Earth itself. and R distance between, or the Earth radius.
So when R is tripled and mass is doubled, we have the following ratio of the new gravity over the old ones:




Since
and 

So gravity would have been decreased by a factor of 4.5
Answer:
50.0543248872 ft
Explanation:
F = Load = 20 ton = 
d = Diameter = 1.25 in
= Initial length = 50 ft
= Final length
A = Area = 
Y = Young's modulus = 
Young's modulus is given by

The length during the lift is 50.0543248872 ft
Answer:
Magnetic field at the center of the loop 
Explanation:
It is given that total length of wire is 2 m and number of circular loop is 5 turns.
Therefore ,

We know , magnetic field at the center of loop is given by :

Putting all values in above equation we get :

Hence , this is the required solution.
Answer:
distance=6.11m
Explanation:
A basketball player is running at a constant speed of 2.5 m/s when he tosses a basketball upward with a speed of 6.0 m/s. How far does the player run before he catches the ball? Ignore air resistance. I got stuck because I wasn't sure which formula to use when approaching this problem. Does it involve an angle at all?
first of all we get the time it takes to reach the maximum height
then twice of the time it takes to reach maximum height will be the time of flight
from newtons equation of motion
v=u+at
v=0
u=6m/s
0=6-9.81t
t=.61s
the time of flight will be 1.22secs
how far it travels will then be d, the basketball player moves with a horizontal speed 2.5m/s towards the ball
distance=speed*time
distance=2.5m/s*1.22
distance=6.11m