Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Answer:
C. The species became more resistant to the insecticide.
Explanation:
The more of something you receive, the more immune you are to it. For example, every year, many people get a flu shot. Flu shots contain small amounts of the flu, and it is inserted into your blood stream so that you may become more immune to the disease when it comes around. The same happens for many living things, including insects.
Answer :
(1) The number of valence electrons present in the compound is, 20
(2) The number of bonded electrons present in the compound is, 16
(3) The number of lone pair electrons present in the compound is, 4
(4) The number of single bonds present in the compound is, 8
Explanation :
Lewis-dot structure : It shows the bonding between the atoms of a molecule and it also shows the unpaired electrons present in the molecule.
In the Lewis-dot structure the valance electrons are shown by 'dot'.
The given molecule is, 
As we know that carbon has '4' valence electrons, hydrogen has '1' valence electrons and oxygen has '6' valence electrons.
Therefore, the total number of valence electrons in
= 2(4) + 6(1) + 6 = 20
According to Lewis-dot structure, there are 16 number of bonding electrons and 4 number of non-bonding electrons or lone pair of electrons.
The Lewis-dot structure of
is shown below.