2.5m/s
Explanation:
Given parameters:
Initial velocity = 0m/s
Acceleration = 0.5m/s²
time of travel = 5s
Solution:
Final velocity = ?
Solution:
Acceleration can be defined as the change in velocity with time:
Acceleration = 
From the equation above, the unknown is final velocity:
Final velocity - initial velocity = Acceleration x time
since initial velocity = 0
Final velocity = 0.5 x 5 = 2.5m/s
Learn more:
Acceleration brainly.com/question/3820012
#learnwithBrainly
Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the pressure exerted on the sphere, which is given by:

where
is the atmospheric pressure
is the water density
is the gravitational acceleration
is the depth
Substituting,

The radius of the sphere is r = d/2= 1.1 m/2= 0.55 m
So the total area of the sphere is

And so, the inward force exerted on it is

Use Scoratic it works with any time of subject
If you did this then it could lead to cheating or someone else getting hurt.