10 of those sheets are secondary colors.
40% = 0.4
0.4(25) = 10
We are given the functions:
<span>S (p) = 40 + 0.008 p^3 --->
1</span>
<span>D (p) = 200 – 0.16 p^2 --->
2</span>
T o find for the price in which the price of supply equals
demand, all we have to do is to equate the two equations, equation 1 and 2, and
calculate for the value of p, therefore:
S (p) = D (p)
40 + 0.008 p^3 = 200 – 0.16 p^2
0.008 p^3 + 0.16 p^2 = 160
p^3 + 20 p^2 = 20,000
p^3 + 20 p^2 – 20,000 = 0
Calculating for the roots using the calculator gives us:
p = 21.86, -20.93±21.84i
Since price cannot be imaginary therefore:
p = 21.86
Answer: Alternative Hypothesis
Ha : u ≠ 80 inches ( mean not equal to 80 inches)
Step-by-step explanation:
The null hypothesis (H0) tries to show that no significant variation exists between variables or that a single variable is no different than its mean.
While an alternative Hypothesis (Ha) attempt to prove that a new theory is true rather than the old one. That a variable is significantly different from the mean.
For the case above, the mean door height is 80 inches
H0 : u = 80 inches
Ha : u ≠ 80 inches ( mean not equal to 80 inches)
Answer:
The histogram for the given data is shown below.
Step-by-step explanation:
In a dot plot, the dots above a point represent the frequency of that number.
From the given dot plot we can make a frequency table as shown below.
Number Frequency
8 0
10 1
12 3
14 3
16 5
18 4
20 2
22 1
24 1
26 0
In histogram, each bar above a number represents the frequency of that number.
The histogram for the given data is shown below.
Answer:
Step-by-step explanation: