1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3
Answer:
Explanation:
It will be better to use solvents that are lighter than water, because their density has an influence on the miscibility . This will give you a better separation during extraction.
Answer:
Conduct electricity when they are molten, while covalent compounds usually do not conduct electricity when they are molten.
Answer: The concentration of excess
in solution is 0.017 M.
Explanation:
1. 
moles of 
1 mole of
give = 1 mole of 
Thus 0.019 moles of
give = 0.019 mole of 
2. moles of 
According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 2 moles of 
Thus 0.012 moles of
give =
moles of 

As 1 mole of
neutralize 1 mole of 
0.019 mole of
will neutralize 0.019 mole of 
Thus (0.024-0.019)= 0.005 moles of
will be left.
![[OH^-]=\frac{\text {moles left}}{\text {Total volume in L}}=\frac{0.005}{0.3L}=0.017M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D%3D%5Cfrac%7B%5Ctext%20%7Bmoles%20left%7D%7D%7B%5Ctext%20%7BTotal%20volume%20in%20L%7D%7D%3D%5Cfrac%7B0.005%7D%7B0.3L%7D%3D0.017M)
Thus molarity of
in solution is 0.017 M.
Answer:
the double bond between c and o is shorter and weaker
Explanation:
this is because the bond between c and o involves unequal sharing of electrons whole c and c involves hybridization sp2 of orbitals and also catenation phenomenon in which carbon could form long chain with it's other carbon